Když pes cestuje s mrazákem: Jak zvládnout BARF na cestách?
3.6.2025 10:28 | Pes v batohu
BARF, tedy přirozená syrová strava pro psy, je čím dál oblíbenější – jenže jak ji zvládnout na cestách? Pro spoustu pejskařů je to důvod, proč na dovolené raději sáhnou po granulích. Přitom většina překážek má jednoduchá řešení – stačí jen vědět, jak na to. My sami BARFujeme naší smečku už roky, ale nechceme tady sdílet jen vlastní zkušenosti a “babské rady”. Od toho tu máme výživové poradce a odborníky, kteří znají odpovědi i na ty největší barfácké trable. A právě jednu z těchto odbornic jsme požádali o rozhovor – Luciu Janigovou z BarfDog.sk. V následujícím rozhovoru najdete nejen praxí ověřené rady, ale i tipy, jak si cestování s pejskem užít bez stresu, kompromisů a mýtů.
Jak zvládnout BARF na cestách
Možná to znáte taky – doma máte systém, všechno šlape, ale jakmile se blíží dovolená, začnou se v hlavě rojit otázky: Jak to vymyslet bez mrazáku? Co když nebude kde maso koupit? Nebude to pro psa stres? Upřímně, tohle řeší snad každý, kdo se do BARFu pustil naplno. A právě proto jsme dali dohromady tenhle článek – abychom ukázali, že i cestování se psem na BARFu jde zvládnout v klidu, pohodě a s úsměvem. Stačí jen vědět, jak na to a nebát se hledat vlastní cestu.
Jaké jsou největší výzvy?
Upřímně, když jsme poprvé vyráželi na delší cestu se psem na BARFu, měli jsme spoustu otazníků v hlavě. Nejen kam schovat maso, ale hlavně – co když dojde, nebo nebude kde dokoupit? Zároveň jsme poslouchali varování, že to bude komplikované, náročné a že bez mrazáku to snad ani nemá cenu zkoušet. Až časem jsme zjistili, že spousta obav je vlastně jen mýtus a že to celé jde vyřešit mnohem jednodušeji, než jsme si mysleli. Jak to tedy vidí výživová poradkyně Lucia?
"První mýtus vzniká už v momentě, kdy si majitel myslí, že maso musí být přemražené – nemusí. Klidně můžete během cesty využít běžné potraviny, místní řeznictví nebo trhy. Koupíte tam čerstvé maso a rovnou ho psovi naservírujete. A ještě jeden důležitý fakt – trh s BARFem se v Evropě tak rozšířil, že najít prodejnu, kde BARF koupíte i v zahraničí, je stále jednodušší. Na mém instagramu BARF DOG najdete přehled nejčastěji navštěvovaných zemí a míst, kde se dá BARF na cestách bez problémů sehnat."
Jak udržet maso v chladu, když vyrážíme na cesty?
Když cestujeme se psem na BARFu, tahle otázka u nás doma vždycky rezonuje. Vyzkoušeli jsme různé typy boxů, gelových polštářků i balení na poslední chvíli. Stejně máme někdy pochybnosti, jestli vydrží maso opravdu čerstvé až do cíle. Jak to tedy udělat správně?
„Pokud si chcete vést maso sebou, doporučuji přepravovat celé kusy masa – ne mleté, ani porcované. Ty se totiž rozmrazují mnohem rychleji. Do termoboxu naložte co nejvíc masa, jak to jen jde – čím plnější box, tím déle vydrží chlad. Přílohy doporučuji řešit až na místě. A nebojte, klidně je můžete úplně vynechat – není to nebezpečné. Žádný pes ještě neumřel na to, že nedostal ovoce nebo zeleninu. Psi žijí z masa, ne z okurky nebo mrkve. Ovoce a zelenina jsou v podstatě jen voda, vitamíny a vláknina.“
Jak si poradit, když BARF nejde dodržet
Ano, i to se může stát. Ne každá cesta nabízí ideální podmínky pro skladování masa, ne vždy je po ruce mrazák. A v některých případech zkrátka není jiná možnost, než hledat alternativu. Dobrá zpráva je, že v tom nejste sami. Mnoho majitelů BARFujících psů občas řeší stejnou situaci – a právě proto dnes trh nabízí celou škálu náhradních řešení. Granule, konzervy, sušené produkty... Ale co z toho je skutečně vhodné? A co je jen dobře znějící marketing?
Zkuste to nejdřív jinak: Lokální zdroje a dostupnost BARFu
My vždycky hledáme takové ubytování, abychom mohli krmit BARFem i na cestách – buď vezeme maso z domova, nebo nakupujeme čerstvé až na místě. Někdy to ale úplně nejde, nebo člověk prostě musí improvizovat. Co radí Lucia?
„Pokud jedete na dovolenou na týden nebo dva, skutečně nemusíte řešit dokonale vyváženou misku – samozřejmě pokud nejde o štěně nebo psa se speciálními potřebami. Doporučuji si před cestou zjistit, co je dostupné v cílové destinaci – najít si BARF prodejny, řeznictví nebo lokální trhy. I během cesty tak můžete koupit čerstvé maso a psovi ho rovnou podat. . Pokud to opravdu nejde, je možné sáhnout po jiném typu krmiva. Ale pozor na to, co se na trhu tváří jako BARF.
Sušený BARF a maso jako náhrada?
Sušený BARF, sušené maso nebo mrazem sušené maso – s těmito produkty se dnes setkáváme téměř denně, ať už v reklamách na sociálních sítích, nebo jako doporučení v různých facebookových skupinách. Často jsou prezentovány jako snadné a rychlé řešení na cesty místo syrové stravy. Ale opravdu dávají smysl?
"Sušený BARF neexistuje – je to jen marketingový tah. Všechno, co je tepelně upravené, je už běžné krmivo, ne syrová strava. Trh nabízí několik možností, ale všechno je otázkou ceny. Sušené maso patří k nejdražším variantám – přitom stejnou kvalitu najdete i v konzervě, a to za třetinovou cenu. Mrazem sušené maso není pro psa škodlivé, pokud se použije krátkodobě, třeba na pár dní. Ale když ho porovnám s kvalitní konzervou, je to velmi drahé a výživově chudé řešení. Stále si kladu otázku – proč a nač by to lidé vlastně dělali? Já v tom upřímně nevidím smysl.“
Co doporučuje výživová poradkyně místo BARFu
S přecházením na jinou stravu během cest nemáme osobní zkušenost – většinou se prostě přizpůsobíme možnostem, nebo řešíme konkrétní zdravotní omezení naší feny, která je na ledvinové dietě a má vícero intolerancí. Proto jsme byli zvědaví, co v takové situaci doporučí odbornice.
"Samozřejmě máme možnost využít i různé druhy krmiv, doporučuji například Pala Pet Food – jde o méně známou značku vyvinutou ve spolupráci s Helsinskou univerzitou. Krmná dávka je přesně spočítaná podle váhy psa a jeho potřeb. Dále doporučuji konzervy Terra Canis – i při změně krmení je dobře snášejí všichni psi, se kterými mám zkušenost. Žádná řídká stolice, žádné zažívací problémy.
Lze kombinovat BARF s granulemi nebo konzervami?
Kombinace BARFu a granulí je další časté téma, na které narážíme jak v diskuzích na sociálních sítích, tak ve facebookových skupinách. Mnoho lidí takhle své psy krmí běžně, ať už z praktických důvodů, nebo kvůli cestování. Je to ale opravdu dobré řešení?
„Jsem člověk, který stojí za BARFem – jsem specialistka a věnuji se této výživě do hloubky. A za mě platí: kombinace BARFu a granulí nedává smysl. Nikdo nedokáže správně vyvážit kombinaci syrové stravy a průmyslově vyráběných granulí. Pokud pes není dlouhodobě na takovém režimu zvyklý, kombinování BARFu a granulí velmi často vede k průjmům a trávicím potížím. A ruku na srdce – kdo chce na dovolené řešit veterináře? Mnohem lepší volbou je kombinace BARFu a kvalitních konzerv."
Jak správně přejít na jinou stravu během cest?
Pokud se rozhodnete na cestách přejít z BARFu na jinou formu krmení – například na konzervy – je důležité provést změnu co nejšetrněji.
"Doporučuji začít se změnou ještě doma, alespoň 2–3 dny před odjezdem. Pokud víte, že na cestách budete krmit konzervou, začněte ji přidávat už doma. Pes si zvykne na nové složení i strukturu potravy a jeho zažívání se přizpůsobí. Tím výrazně snížíte riziko, že dovolenou naruší trávicí problémy – a místo výletů budete řešit veterinu.“
Co dělat, pokud nastanou při dovolené trávicí potíže?
I když se na cestu připravíte sebevíc, může se stát, že psovi nesedne jiný typ krmení nebo dojde k náhlé změně prostředí, která ovlivní zažívání. Co dělat, když se objeví průjem? Lucia radí:
„Základem první pomoci je morová polévka – jednoduchý odvar z rozvařené mrkve, který před více než sto lety zachránil tisíce dětí před dehydratací. Stejně dobře funguje i u psů. Doporučuji mít konzervovanou verzi morové polévky vždy doma i na cesty. Je skladná, má dlouhou trvanlivost a může vám doslova zachránit dovolenou. Dále doporučuji EnteroZoo gel – základní výbava každého BARFaře. A pokud to situace dovolí, mějte po ruce i gastro konzervu, která je šetrná k zažívání. Tyto produkty nejsou náročné na skladování a je dobré je mít v batohu jako zálohu.“ Tak jako přibalíte náhradní ponožky pro sebe, přibalte i "psí lékárničku". V krizové situaci budete vděční, že jste mysleli dopředu.
Nejčastější chyby při krmení psů na cestách a jak se jim vyhnout
Jakých chyb se jako majitelé pejsků na dovolené v krmení nejčastěji dopouštíme?
„Nejčastější chybou – nejen na cestách – je experimentování. Známe to všichni: přístavní městečka, vůně moře a máme chuť dopřát psovi kousek chobotnice, mušle nebo jiných mořských plodů, na které vůbec není zvyklý. A právě to nejčastěji končí průjmem. Stejně tak nedoporučuji dávat psovi na ochutnání kebab, gyros nebo zmrzlinu – i když se to může zdát neškodné, pro psa je to zbytečná zátěž na trávení.“
Jaké doplňky nebo vitamíny doporučit na cesty?
S blížícím se výletem často přemýšlíme, jestli našemu psovi na cestách něco nechybí, zvlášť když plánujeme náročnější túru nebo aktivní dovolenou. Na co nezapomenout a co může pejskovi dodat energii, když je v pohybu více než obvykle?
"Pokud se chystáte se psem na turistiku, kde bude mít vyšší energetický výdej a bude ve větší zátěži, doporučuji přibalit bonbony z ovčího tuku nebo speciální proteinové doplňky pro psy (například „dog protein mix“). Tyto doplňky dodají rychlou energii, pomohou s regenerací svalů a jsou snadno sbalitelné do batohu."
Kdo je Lucia Janigová?
Lucia Janigová – certifikovaná výživová poradkyně a majitelka obchodu BarfDog.sk – má hluboké znalosti v oblasti BARF stravy a roky zkušeností s individuálním poradenstvím. Její přístup je založený na odbornosti i empatii, takže dokáže navrhnout výživový plán šitý na míru každému psovi i majiteli. Využít můžete konzultace i na dálku, ať už řešíte začátky s BARFem, pokročilé výživové plány, nebo třeba jen “co dělat, když na cestách dojde maso”. Mimo konzultace se s ní "potkáte" na sociálních sítích v jejím blogu nebo na YouTube.
Lucii tímto moc děkuji za ochotu, čas a otevřenost – a za spoustu inspirace, kterou díky ní můžu sdílet dál i v rámci naší komunity "Pes v batohu". Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na Lucii obrátit – žádná otázka není hloupá a žádný problém není neřešitelný!
Máte vlastní zkušenost s BARFem na cestách? Inspirujte ostatní v komentářích, na sociálních sítích nebo nám napište svůj příběh na e-mail. Těšíme se na vaše postřehy, dotazy i fotky z výletů – ať už jste s BARFem na začátku, nebo už patříte mezi ostřílené “barfaře”. Společně to zvládneme s úsměvem a se smečkou! A pokud hledáte inspiraci, kam letos vyrazit na dovolenou se psem, mrkněte sem: Tipy na dovolenou se psem.